LCD15-24S3P3W
P-DUKE Technology, Inc.
Product No:
LCD15-24S3P3W
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 13W
User Guide
Voltage - Input (Max) 36V
Product Status Active
Current - Output (Max) 4A
Supplier Device Package -
Voltage - Input (Min) 9V
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 86%
Mfr P-DUKE Technology, Inc.
Features Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.6 kV
Approval Agency CB, CE, cURus
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Number of Outputs 1
Series LCD15W (15W)
Power (Watts) 13 W