LCMA300-20-5
Panduit Corp
Product No:
LCMA300-20-5
Manufacturer:
Panduit Corp
Description:
CONN TERM RECT RING 300MM #M20
User Guide
Insulation Non-Insulated
Width - Outer Edges 1.673" (42.49mm)
Color -
Terminal Type Flat Sided, Tubular (Battery Lugs)
Contact Finish Tin
Termination Crimp
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Obsolete
Wire Gauge 300mm²
Stud/Tab Size M20 Stud
Thickness 0.209" (5.30mm)
Series Pan-Lug®
Length - Overall 3.720" (94.49mm)