Home / Lugs / LCMC35-00-Q
minImg
LCMC35-00-Q
Panduit Corp
Product No:
LCMC35-00-Q
Manufacturer:
Panduit Corp
Description:
CONN TERM RECT RING 35MM
User Guide
Insulation Non-Insulated
Tab Thickness 0.079" (2.01mm)
Width - Outer Edges 0.846" (21.49mm)
Color -
Diameter - Barrel ID 0.323" (8.20mm)
Terminal Type Ring, Tubular
Contact Finish Tin
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Ring ID -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Obsolete
Wire Gauge 35mm²
Diameter - Barrel OD 0.433" (11.00mm)
Stud/Tab Size -
Series LCMC
Length - Overall 4.244" (107.80mm)