Home / Lugs / LCMD95-12-X
minImg
LCMD95-12-X
Panduit Corp
Product No:
LCMD95-12-X
Manufacturer:
Panduit Corp
Description:
CONN TERM RECT RING 95MM #M12
User Guide
Insulation Non-Insulated
Tab Thickness 0.118" (3.00mm)
Width - Outer Edges 0.965" (24.51mm)
Color -
Diameter - Barrel ID 0.531" (13.49mm)
Terminal Type Ring, Tubular
Contact Finish Tin
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Ring ID 0.551" (14.00mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Obsolete
Wire Gauge 95mm²
Diameter - Barrel OD 0.650" (16.51mm)
Stud/Tab Size M12 Stud
Series Pan-Lug®
Length - Overall 4.134" (105.00mm)