LGGW6151MELZ35
Nichicon
Product No:
LGGW6151MELZ35
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 420 V
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 840 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series LGG
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.2012 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 150 µF