LGL2G221MELA25
Nichicon
Product No:
LGL2G221MELA25
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
In Stock : 551
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 780 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series LGL
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.1154 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 220 µF