LGN2Z102MELC25
Nichicon
Product No:
LGN2Z102MELC25
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP
In Stock : 408
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 180 V
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 2.2 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series LGN
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.3 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1000 µF