LGR2D152MELC50
Nichicon
Product No:
LGR2D152MELC50
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 200 V
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 2.5 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series LGR
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.75 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1500 µF