LGX2E102MELB40
Nichicon
Product No:
LGX2E102MELB40
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 250 V
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 2.33 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series LGX
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.495 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1000 µF