LGY1E472MELZ25
Nichicon
Product No:
LGY1E472MELZ25
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 25V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 25 V
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 1.6 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series LGY
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.84 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 4700 µF