LGY1J272MELZ40
Nichicon
Product No:
LGY1J272MELZ40
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP
In Stock : 172
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 63 V
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 2 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series LGY
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.3 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 2700 µF