LKS1J332MESZ
Nichicon
Product No:
LKS1J332MESZ
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 63 V
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 2.45 A @ 120 Hz
Product Status Last Time Buy
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series LKS
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Mfr Nichicon
Capacitance 3300 µF