LKX2G391MESC35
Nichicon
Product No:
LKX2G391MESC35
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 1.55 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series LKX
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.2165 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 390 µF