LLG2C152MELA40
Nichicon
Product No:
LLG2C152MELA40
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 160 V
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 3.4 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series LLG
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 5.1 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1500 µF