LLG2E102MELB35
Nichicon
Product No:
LLG2E102MELB35
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 250 V
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 3.32 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 4.98 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1000 µF