LLS1K332MELB
Nichicon
Product No:
LLS1K332MELB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP
In Stock : 1189
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 80 V
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 3.25 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series LLS
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.7375 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 3300 µF