LM78L12ACZ
onsemi
Product No:
LM78L12ACZ
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-92-3
Description:
IC REG LINEAR 12V 100MA TO92-3
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 6 mA
Output Type Fixed
PSRR 65dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) 35V
Number of Regulators 1
Current - Output 100mA
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-92-3
Series -
Control Features -
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V