Home / Fixed Inductors / LMLP06D6M101CTAS
minImg
LMLP06D6M101CTAS
KYOCERA AVX
Product No:
LMLP06D6M101CTAS
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
FIXED IND 100UH 700MA 500MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 800mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 700 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 500mOhm
Series LMLP
Inductance 100 µH