LNK2G272MSEGBB
Nichicon
Product No:
LNK2G272MSEGBB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.661" (93.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Voltage - Rated 400 V
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 10.8 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series LNK
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 15.12 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 2700 µF