LNR1C154MSEB
Nichicon
Product No:
LNR1C154MSEB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 150000UF 20% 16V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.055" (103.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 11.5 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series LNR
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 13.225 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 150000 µF