LNR2A153MSEN
Nichicon
Product No:
LNR2A153MSEN
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 100V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.268" (83.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated 100 V
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 6 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency 6.9 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 15000 µF