LNR2C153MSEN
Nichicon
Product No:
LNR2C153MSEN
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 160V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.055" (103.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 160 V
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 12 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency 14.4 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 15000 µF