LNT1V154MSE
Nichicon
Product No:
LNT1V154MSE
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 150000UF 20% 35V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.843" (123.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 35 V
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 15.1 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series LNT
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 17.365 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 150000 µF