LNT2A473MSEB
Nichicon
Product No:
LNT2A473MSEB
Description:
CAP ALUM 47000UF 20% 100V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.630" (143.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 100 V
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 17 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency 25.5 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 47000 µF