LNT2G392MSEHBB
Nichicon
Product No:
LNT2G392MSEHBB
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.449" (113.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 400 V
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 18.2 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency 25.48 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 3900 µF