LNU2H272MTEG
Nichicon
Product No:
LNU2H272MTEG
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 500V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.433" (138.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Voltage - Rated 500 V
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 9.6 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency 13.44 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 2700 µF