LNUN7102MSEFBB
Nichicon
Product No:
LNUN7102MSEFBB
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 525V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.858" (98.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated 525 V
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 5.4 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency 7.56 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1000 µF