LNX2G152MSEF
Nichicon
Product No:
LNX2G152MSEF
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.055" (103.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 6.8 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series LNX
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 9.52 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1500 µF