LNX2V102MSEFBN
Nichicon
Product No:
LNX2V102MSEFBN
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.480" (63.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated 350 V
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 3.5 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency 4.9 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1000 µF