LNX2V562MSEG
Nichicon
Product No:
LNX2V562MSEG
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW
In Stock : 15
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 6.024" (153.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Voltage - Rated 350 V
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 17 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency 23.8 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 5600 µF