LNY2G822MSEJBB
Nichicon
Product No:
LNY2G822MSEJBB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.843" (123.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 400 V
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 21 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series LNY
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 29.4 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 8200 µF