LP3966ES-1.8/NOPB
Texas Instruments
Product No:
LP3966ES-1.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
DDPAK/TO-263-5
Batch:
Datasheet:
Description:
LP3966 3A FAST ULTRA LOW DROPOUT
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 9 mA
Output Type Fixed
PSRR -
Voltage - Input (Max) 7V
Number of Regulators 1
Current - Output 3A
Current - Supply (Max) 15 mA
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package DDPAK/TO-263-5
Series -
Control Features Enable
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 3A