Home / Microcontrollers / LPC11U36FBD64/40EL
minImg
LPC11U36FBD64/40EL
NXP USA Inc.
Product No:
LPC11U36FBD64/40EL
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
64-LQFP (10x10)
Description:
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 64LQFP
User Guide
Core Processor ARM® Cortex®-M0
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 50MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 10K x 8
Number of I/O 54
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type External, Internal
Supplier Device Package 64-LQFP (10x10)
EEPROM Size 4K x 8
Series LPC11Uxx
Package / Case 64-LQFP
Core Size 32-Bit Dual-Core
Mfr NXP USA Inc.
Connectivity I²C, Microwire, SmartCard, SPI, SSP, UART/USART, USB
Program Memory Size 96KB (96K x 8)
Package Tray
Data Converters A/D 8x10b SAR
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V