LPC1766FBD100
NXP USA Inc.
Product No:
LPC1766FBD100
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
100-LQFP (14x14)
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
User Guide
Core Processor ARM® Cortex®-M3
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 100MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 64K x 8
Number of I/O 70
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 100-LQFP (14x14)
EEPROM Size -
Series LPC17xx
Package / Case 100-LQFP
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr NXP USA Inc.
Connectivity CANbus, Ethernet, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Package Bulk
Data Converters A/D 8x12b; D/A 1x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.4V ~ 3.6V