LQG15HH12NG02D
Murata Electronics
Product No:
LQG15HH12NG02D
Manufacturer:
Murata Electronics
Package:
0402
Description:
FIXED IND 12NH 500MA 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Q @ Freq 8 @ 100MHz
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 500 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 280mOhm Max
Series LQG15
Inductance 12 nH
Type Multilayer
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant 3GHz