LQG15HS7N5H02D
Murata Electronics
Product No:
LQG15HS7N5H02D
Manufacturer:
Murata Electronics
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
FIXED IND 7.5NH 550MA 240MOHM SM
In Stock : 7450
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Tolerance ±3%
Current Rating (Amps) 550 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 240mOhm Max
Series LQG15
Inductance 7.5 nH
Type Multilayer
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant 4.2GHz