LQG15WZ2N2C02D
Murata Electronics
Product No:
LQG15WZ2N2C02D
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
FIXED IND 2.2NH 1A 60 MOHM SMD
In Stock : 9930
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Height - Seated (Max) 0.020" (0.51mm)
Tolerance ±0.2nH
Current Rating (Amps) 1 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 60mOhm Max
Series LQG15
Inductance 2.2 nH
Type Multilayer
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant 8GHz