LQH43PH6R8M26L
Murata Electronics
Product No:
LQH43PH6R8M26L
Description:
FIXED IND 6.8UH 1.4A 117.6 MOHM
In Stock : 745
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) 1.2A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.4 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 117.6mOhm Max
Series LQH43
Inductance 6.8 µH
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 30MHz