LQH6PPN1R5N43L
Murata Electronics
Product No:
LQH6PPN1R5N43L
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
FIXED IND 1.5UH 4.15A 10MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) 6.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 4.15 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 10mOhm
Series LQH6
Inductance 1.5 µH
Type Wirewound
Package / Case 2424 (6060 Metric)
Frequency - Self Resonant 60MHz