LQM18PN1R0MFRL
Murata Electronics
Product No:
LQM18PN1R0MFRL
Manufacturer:
Murata Electronics
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED IND 1UH 950MA 250 MOHM SMD
In Stock : 46805
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 950 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 250mOhm Max
Series LQM18
Inductance 1 µH
Type Multilayer
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 100MHz