LQP02HQ4N7H02E
Murata Electronics
Product No:
LQP02HQ4N7H02E
Manufacturer:
Murata Electronics
Package:
01005 (0402 Metric)
Description:
FIXED IND 4.7NH 350MA 350MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Q @ Freq 13 @ 500MHz
Height - Seated (Max) 0.013" (0.32mm)
Tolerance ±3%
Current Rating (Amps) 350 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 01005 (0402 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 350mOhm Max
Series LQP02
Inductance 4.7 nH
Type Thick Film
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Frequency - Self Resonant 6.7GHz