LQP02HQ6N8J02L
Murata Electronics
Product No:
LQP02HQ6N8J02L
Manufacturer:
Murata Electronics
Package:
01005 (0402 Metric)
Description:
FIXED IND 6.8NH 300MA 400MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Q @ Freq 13 @ 500MHz
Height - Seated (Max) 0.013" (0.32mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 300 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 01005 (0402 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 400mOhm Max
Series LQP02
Inductance 6.8 nH
Type Thick Film
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Frequency - Self Resonant 5.7GHz