LQP02HV3N1B02L
Murata Electronics
Product No:
LQP02HV3N1B02L
Package:
1005
Description:
FIXED IND 3.1NH 360MA NONAUTO
In Stock : 30000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Q @ Freq 16 @ 500MHz
Height - Seated (Max) 0.013" (0.32mm)
Tolerance ±0.1nH
Current Rating (Amps) 360 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1005
Ratings -
DC Resistance (DCR) 240mOhm Max
Series LQP02
Inductance 3.1 nH
Type Thin Film
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Frequency - Self Resonant 10.2GHz