LQP02TN3N2B02L
Murata Electronics
Product No:
LQP02TN3N2B02L
Description:
EMC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Q @ Freq 8 @ 500MHz
Height - Seated (Max) 0.009" (0.22mm)
Tolerance ±0.1nH
Current Rating (Amps) 180 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.3Ohm Max
Series LQP03
Inductance 3.2 nH
Type Thin Film
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Frequency - Self Resonant 7.5GHz