LQP03HQ15NJ02D
Murata Electronics
Product No:
LQP03HQ15NJ02D
Manufacturer:
Murata Electronics
Package:
0201 (0603 Metric)
Description:
FIXED IND 15NH 300MA 700MOHM SMD
In Stock : 838
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Q @ Freq 20 @ 500MHz
Height - Seated (Max) 0.017" (0.42mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 300 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0201 (0603 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 700mOhm Max
Series LQP03
Inductance 15 nH
Type Thick Film
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Frequency - Self Resonant 3.5GHz