LQP03TG3N1C02D
Murata Electronics
Product No:
LQP03TG3N1C02D
Description:
FIXED IND 3.1NH 400MA 320MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Q @ Freq 13 @ 500MHz
Height - Seated (Max) 0.013" (0.33mm)
Tolerance ±0.2nH
Current Rating (Amps) 400 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0201 (0603 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 320mOhm Max
Series LQP03
Inductance 3.1 nH
Type Thick Film
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Frequency - Self Resonant 9.5GHz