LQR2W472MSEH
Nichicon
Product No:
LQR2W472MSEH
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.236" (133.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 450 V
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 16.3 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series LQR
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 22.82 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 4700 µF