LQR2W681MSECBB
Nichicon
Product No:
LQR2W681MSECBB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 450V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.055" (103.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated 450 V
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 3.5 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series LQR
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 4.9 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 680 µF