LQW18AS56NG00D
Murata Electronics
Product No:
LQW18AS56NG00D
Package:
0603
Description:
FIXED IND 56NH 600MA 310MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Q @ Freq 38 @ 200MHz
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 600 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings -
DC Resistance (DCR) 310mOhm Max
Series LQW18
Inductance 56 nH
Type Wirewound
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 1.9GHz