Home / LED Drivers / LUB240M-343CP
minImg
LUB240M-343CP
NetPower
Product No:
LUB240M-343CP
Manufacturer:
NetPower
Description:
240W LED Driver, UL Listed
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Voltage - Input (Max) 305VAC
Product Status Active
Current - Output (Max) 1.05A
Ratings IP67
Voltage - Input (Min) 90VAC
Efficiency 93.5%
Voltage - Output 171 ~ 343V
Mfr NetPower
Features OTP, OVP, SCP
Operating Temperature -40°C ~ 60°C
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency UL
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 8.21" L x 2.68" W x 1.54" H (208.6mm x 68.0mm x 39.0mm)
Weight -
Number of Outputs 1
Series LUB240X (240W)
Power (Watts) 240 W